U50 Remote Series Ultrasonic Water Level Sensor - China
price: check with company for price
ToughSonic REMOTE 50 Level Sensor
Level & Distance Data Collection for Remote Monitoring
/
/
ToughSonic ultrasonic sensors are built Tough with:
• Type 316 stainless steel housing.
• Sealed epoxy potting for wet and dirty applications.
• Ruggedized piezoelectric ultrasonic transducer, potted in place.
• Surge protection 75% stronger than IEC-61000-4-5.
• UV resistant, potted-in, 4-wire cable.
ToughSonic ultrasonic sensors are built Smart with:
• Addressable Modbus RTU.
• ASCII or phased high-speed, multi-sensor data collection for special applications.
U50-REMOTE Series Ultrasonic Water Level Sensor Some Example Applications:
• Irrigation control
• Open channel flow
• Flood monitoring
• Agricultural machine control
• Liquid tank networks
• SCADA* level sensing (*Supervisory Control and Data Acquisition)
U50-REMOTE Series Ultrasonic Water Level Sensor Specifications
• Optimum Range: 33 ft.
(10 m)
• Max Range: 50 feet (15.2 m)
• Deadband: Typ.
< 11 in.
(303 mm)
• Beam Width: 6° ±1°off axis @ -3db
• Case Material: 316 stainless steel
• Configuration: Stored in sensor's non-volatile memory
• Temperature: -40 to 158 ℉ (-40 to 70 ℃)
• Data Output: Modbus, ASCII streaming, specials
• Humidity: 0 to 100% operating
• Transducer: 50 kHz, Ruggedized Piezoelectric
• Compensation: Selectable temperature compensation
• Protection: NEMA-4X, NEMA-6P, IP68
• Data Resolution: 0.0135 in.
(0.344 mm) per count