Spd100aa 100 Psi Absolute Pressure Sensor With Analogue Output - China
price: check with company for price
SPD100AA Absolute Pressure Sensor
/
This Smartec pressure sensor has an amplified analogue output.
The sensor is compensated for offset, sensitivity, temperature drift and nonlinearity.
/
The sensor has a range of 100 psi absolute.
Other ranges can be delivered on request.
The output is ratiometric to the power supply voltage.
At 5 Vcc the output span is 0.5 to 4.5 V.
SPD100AA Absolute Pressure Sensor Electrical Characteristics
Supply Voltage: 4.75 to 5.25V
Supply Current: 3mA
Pressure range: 0 - 100psi
Operating temperature: -20 ~ 85°C
Storage temperature: -40~125 °C
Company Contact:
  • Phone: 86-0755-83289036
  • Email: Email
Published date: August 9, 2017
Related listings
  • Spd G Gauge Pressure Sensor With Bridge Output
  • Cv7 V Ultrasonic Wind Sensor For Terrestrial