Ms5535 30c 30 Bar Pressure Sensor Module - China
price: check with company for price
MS5535-30C Pressure Sensor Module Specifications
• 0 30 bar absolute pressure range
• 6 coefficients for software compensation stored on-chip
• Piezoresistive silicon micromachined sensor
• Integrated miniature pressure sensor 9 x 9 mm
• 16 Bit ADC
• 3-wire serial interface
• 1 system clock line (32.768 kHz)
• Low voltage and low power consumption
/
It contains a precision piezoresistive pressure sensor and an ADC-Interface IC.
It uses an antimagnetic polished stainless ring for sealing O-ring.
It provides a 16 Bit data word from a pressure and temperature dependent voltage.
MS5535- 30C is a low power, low voltage device with automatic power down (ON/OFF) switching.
A 3-wire interface is used for all communications with a microcontroller.
/
MS5535-30C Pressure Sensor Module Features:
• Resolution 3.0 mBar
• Supply voltage 2.2V to 3.6V
• Low supply current < 5uA
• Standy current < 0.1µA
• -40°C to +125°C operation temperature
• 16 Bit ADC resolution pressure measurement and control systems
MS5535-30C Pressure Sensor Module Field of application:
• Mobile water depth measurement systems
• Diving computers and divers watches
Company Contact:
  • Phone: 86-0755-83289036
  • Email: Email
Published date: June 16, 2017
Related listings
  • Ms5803 30ba High Resolution 30 Bar Pressure Sensor Module
  • Ms5535c 14 Bar Pressure Sensor Module
  • Iot Co 1000 Calibrated Digital Carbon Monoxide Gas Sensor Module
    IOT_CO_1000 Gas Sensor 968-028 Calibrated Digital CO Sensor Module / IOT_CO_1000 Carbon Monoxide (CO) Gas Sensor Module BENEFITS • Low Power - 1 mW @1 minute sampling • Fast Response - 15 seconds typical • Calibrated & Temp. Compensated Output • ...